Kilpailukalenteri.fi
Etusivu
Selaus
Haku
Karttahaku


UKK / FAQ
Anna palautetta
Tietoa palvelusta

Tulospalveluohje

Piilota piirin myöntämät kilpailut

Näytä seurakilpailut
Paluu kilpailun tietoihin
Piirin myöntämä kilpailu
01.06. klo 17:30 400 metrin juoksupäivä Aikataulu (päivitetty: 04:30 31.05.2020)
Kilpailut alkavat klo 17:30. Lopulliset eräjaot tehdään etukäteen sunnuntaina 31.5. aamulla.

200 m hallikisan tavoin miesten ja naisten eriä juoksutetaan vuoron perään.
150 m ja 300 m juoksujen välissä on 45 min palautusaika juoksijoille.

Alustavat aikataulut (allaolevat ERÄJAOT JA AIKATALUT MUUTTUVAT KUN UUSIEN ILMOITTAUTUMISTEN MYÖTÄ, lopulliset eräjaot selvillä vasta sunnuntaina aamulla):


150 METRIÄ (ranking eräjakoon pääsääntöisesti 100-200m ajoilla; mikäli ilmoittauneita tulee niin ettei 11 erää riitä, karsitaan matkalta yli 35-v ja alle 15-v juoksijat joilla matkasuositus perinteisesti ollut on 400 m näissä kisoissa)

1 Klo 17:30 Miehet 1. erä: R.Hyvönen, C.Strömberg, J.Lindholm, T.Miettinen, V.Lestinen, J.Tammi (radat 3-8) 
2 Klo 17:34 Naiset 1. erä: S.Illaru, S.Hakala, M.Mikkola, K.Oikarinen, V.Virtanen, H.Oila, J.Nevanperä, E.Lampio (1-8)
3 Klo 17:38 Miehet 2. erä: P.Niinikoski, P.Koskiniemi, M.Paramonov, A.Lemetti, H.Yousefi (4-8) 
4 Klo 17:42 Naiset 2. erä: V.Vähäkangas, K.Äikää, R.Sallinen, L.Koskela, H.Mäkelä, E.Rönkkö, A.Koskimäki (2-8)
5 Klo 17:46 Miehet 3. erä: M.Metsäkoivu, A.Nikkola, S.Vorselman, O.Jacobsson, P.Järvinen (4-8)
6 Klo 17:50 Naiset 3. erä: S.Eriksson, E.Gashi, O.Vasilev, M.Tsubareva, E.Siikala, C. Kajander (3-8)
7 Klo 17:54 Miehet 4. erä: E.Rantala, M.Hurri, P.Sinkkonen, J.Aleksandrov, I.Hämäläinen (4-8) 
8 Klo 17:58 Naiset 4. erä: L.Andberg, C.Liukkonen, M.Salomaa, I.Holopainen, J.Tsubareva (4-8)
9 Klo 18:02 Miehet 5. erä: J.Blomqvist, M.Laakso, H.Äijälä, K.Raitala (5-8) 
10 Klo 18:06 Naiset 5. erä: R.Salonen, S.Piippo-Pinho, E.Määttänen, M.Thureson, V.Westling (4-8)
11 Klo 18:10 Miehet 6. erä: T.Lehtonen, T.Mäkinen, T.Huuskola, S.Kiviharju (5-8)

Varapaikalla jos poisjääneitä, muuten 400 metriä oikea matka näissä kilpailuissa: Naiset - E.Koppatz (synt 2009)
 

300 METRIÄ (ranking eräjakoon 200-400m ajoilla; 45 min palautus 150 metristä)

1 Klo 18:43 Naiset 1. erä: H.Oila, S.Niemi, H.Mäkelä, M.Tsubareva, I.Rantonen, R.Sallinen, A.Koskimäki, N.Rozhnova (1-8)
1 Klo 18:47 Miehet 1. erä: S.Koski, M.Metsäkoivu, I.Hämäläinen, M.Hurri, V.Katainen, P.Järvinen, H.Yousefi, R.Hyvönen (1-8)
2 Klo 18:51 Naiset 2. erä: J.Tsubareva, M.Salomaa, V.Westling, E.Määttänen, S.Piippo-Pinho, L.Andberg, I.Holopainen, R.Salonen (1-8)
3 Klo 18:55 Miehet 2. erä: J.Aleksandrov, S.Kiviharju, H.Äijälä, M.Linkoaho, T.Lehtonen, J.Blomqvist, K.Raitala, P.Sinkkonen (1-8)

Varapaikalla jos poisjääneitä, muuten 400 metrillä: Miehet - A.Sihvonen, T.Miettinen; Naiset - E.Lampio, A-M.Alén, K.Oikarinen, M.Eskola
DNS: E.Back


400 METRIÄ (ranking eräjakoon 60-800m ajoilla)

1 Klo 19:06 Naiset 1. erä: Fe.Myllyniemi, A.Tuhkanen, L.Lee, S.Hyvärinen, M.Honkala, S.Torro, S.Söderman, P.Kempas (1-8)
2 Klo 19:10 Miehet 1. erä: Ca.Peter, E.Kempas, O.Ojanne, S.Adun, Cr.Peter, E.Uittamo, A.Aitolehti, R.Asikainen (1-8)
3 Klo 19:14 Naiset 2. erä: L.Suurjoki, N.Puiro, S.Helminen, M.Henttonen, M.Nenola, Fi.Myllyniemi, H.Larvala, E.Riutankoski (1-8)  
4 Klo 19:18 Naiset 3. erä: U.Torro, A.Lovén, P.Pennanen, S.Pääkkönen, R.Kempas, A.Hyrri, M.Koivukoski, S.Puiro (1-8)
5 Klo 19:22 Miehet 2. erä: A.Adun, A.Hannikainen, M.Skutnabb, K.Kuusinen, L.Heinonen, T.Kuusinen, S.Saarikoski, D.Lee (1-8)
6 Klo 19:26 Naiset 4. erä: K.Koskiniemi, M.Mikkola, O.Aaltonen, N.Eiroma, V.Seppälä, S.Hakala, T.Henttonen, A.Aaltonen (1-8)
7 Klo 19:30 Miehet 3. erä: H.Lounela, Eero Sormunen, V-M.Mannila, V.Lestinen, Eino Sormunen, S.Takalo, A.Sihvonen, K.Vuorela (1-8)
8 Klo 19:34 Naiset 5. erä: V.Berg, I.Perttula, M.Ruska, M.Valtonen, N.Nikula, S.Söderman, M.Mäkelä, F.Blomfelt (1-8)
9 Klo 19:38 Naiset 6. erä: T.Vallinoja, T.Vehko, E.Voutilainen, V.Auvinen, M.Salmi, N.Sainio, S.Markkanen (2-8)
10 Klo 19:42 Miehet 4. erä: A.Thessler, J.Heiskanen, P.Koskiniemi, J.Luonela, L.Minkkinen, J.Särömaa, S.Heiskanen, J.Lindholm (1-8)
11 Klo 19:44 Naiset 7. erä: V.Virtanen, S-M.Saarikoski, J.Jäkkö, K.Korhonen, J.Laine, A.Rajaniemi, P.Poranen (2-8)
12 Klo 19:48 Naiset 8. erä: C.Peter, V.Virrantuomi, J.Vakkilainen, I.Mononen, H.Vuorimaa, V.Patronen, P.Kotinurmi (2-8)
13 Klo 19:52 Miehet 5. erä: O.Vuorikoski, J.Raunio, L.Syväranta, A.Sairanen, O.Jacobsson, T.Jatsko, I.Torppa, S.Vorselman (1-8)
14 Klo 19:56 Naiset 9. erä: A.Aho, V.Westling, S.Kuivisto, M.Thureson, I.Pöyry, E.Koskiniemi, S.Rajaniemi (2-8)


600 METRIÄ (max 10 juoksijaa per erä; ranking eräjakoon 400-800m ajoilla)
1 Klo 20:06 Miehet 1. erä: J.Kumpulainen, A.Eijs, D.Äikäs, M.Koponen, A.Kärkkäinen, A.Nokkanen, O.Ylä-Jarkko, O.Asikainen. V.Lavikainen (9)
2 Klo 20:10 Naiset 1. erä: E.Kivelä, E.Vuori, M.Kilpeläinen, V.Turakainen, K.Marekwia, R.Oravuori, A-M.Alén, M.Eskola (8) 
3 Klo 20:14 Miehet 2. erä: K.Backman, S.Raikunen, M.Mononen, M.Tallqvist, S.Feshaye, K.Kemppaala, M.Serenius, L.Siltanen, S.Laine (9)
4 Klo 20:18 Miehet 3. erä: V.Lampinen, J.Lehtilä, N.Viljola, S.Heikkinen, A.Nevala, B.Lee, D.Lundmark, L.Kuva, J.Rouhiainen (9)

Jälki-ilmoittautuneet sijoitetaan tilastoaikojen mukaisesti sopivaan erään tyhjälle radalle tai peruutuspaikalle. 

Peruutukset tekstarina tai whatsappina Tindelle numeroon 040-5391887.



**************** Koronavirus ohjeistus alla ******************************


400 metrin juoksupäivät kisat järjestetään 1.6.2020 Eläintarhan kentällä Aluevalvontaviraston ohjeiden mukaisesti:

Aluehallintovirastojen määräysten mukaan alle 50 henkilön yleisötilaisuudet ja yleiset kokoukset ovat sallittuja 1.6. alkaen. 
Jos järjestelyissä noudatetaan THL:n ja opetus- ja kulttuuriministeriön ohjetta, myös 50-500 henkilön tilaisuuksia voi järjestää. 
Tapahtumajärjestäjä vastaa tapahtuman toteuttamisesta siten, ettei koronavirukseen liittyvä tautitilanne pahene.

Kisat on mahdollista järjestää erityisjärjestelyin eli niin, että ihmisten turvallisuus varmistetaan asiakasmäärien rajaamisella sekä turvaetäisyyksien ja hygieniaohjeistuksen avulla. 
Aluehallintovirastot määräävät, että 50-500 hengen tilaisuuksissa noudatetaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ja 
opetus- ja kulttuuriministeriön 14.5.2020 antamaa ohjetta koronavirustartuntojen ehkäisemisestä: 

- Kilpailuun tai katsomoon ei saa tulla oireisena 
(mm. yskä, kurkku-kipu, kuume, hengenahdistus, lihaskivut, vatsaoireet, päänsärky, haju- tai makuaistihäiriöt). 
Tämä koskee sekä urheilijoita että heidän taustajoukkojaan.

- Kilpailijoiden ja kentän alueelle tulevien henkilöiden on pidettävä itse huoli käsihygeniasta. 
Eläintarhan alueella ei ole käsidesiä järjestäjien toimesta. 
Aivastamisen tai yskimisen yhteydessä suun eteen laitetaan kertakäyttönenäliina, joka heitetään heti käytön jälkeen pois. 
Jos nenäliinaa ei ole saatavilla, suojataan suu kyynärtaipeella. 
Kentän alueelle ei tietenkään saa tulla jos aivastelee tai yskii...(ks yllä).

- Tarpeettomia fyysisiä kontakteja tulee välttää
a) kentän aitojen sisäpuolelle ovat tervetulleita kilpailijat, heidän valmentajansa ja mahdollisimman niukka muu urheilijan lähipiirin kannustusjoukko; 
kun omat lajit ovat ohi, pyydetään kilpailijoita ja heidän mukana olevia kannustajiaan poistumaan kentän alueelta 
b) turvaväli on 1-2 m henkilöiden välillä, katsomossa ja myös verrytellessä
c) ei jonoja - eli ei varmistusta ennen kisaa; eräjaot ovat valmiit jo sunnuntaina aamulla eli yli 24h ennen kisaa. 
Mahdolliset peruutukset tulee lähettää hyvissä ajoin kilppailun järjestäjälle (Tinde Valle, 040-5391887, mielellään whatsappilla tai tekstarina)

- Kilpailun johtajan päätöksellä näissä kilpailuissa noudatetaan OPM:n ja THL:n 14.5.2020 annettua ohjeistusta koskien vakavan koronainfektion riskiryhmiä.
Riskiryhmään kuuluvien ei tule saapua kilpailualueelle. Riskiryhmiin kuuluvat:
- yli 70-vuotiaat henkilöt (ikäraja koskee sekä katsojia että kilpailijoita)
- henkilöt joilla on vaikea-asteinen sydänsairaus tai
- huonossa hoitotasapainossa oleva keuhkosairaus tai
- diabetes, johon liittyy elinvaurioita tai
- krooninen maksan tai munuaisen vajaatoiminta tai
- vastustuskykyä heikentävä tauti kuten aktiivisessa solunsalpaajahoidossa oleva syöpätauti tai
- vastustuskykyä voimakkaasti heikentävä lääkitys (esimerkiksi suuriannoksinen kortisonihoito) 

Kisamatkat juostaan samalla tavalla kuin aiemmin eli lajijärjestyksellä 150 - 300 - 400 - 600 m, 
miesten ja naisten eriä vuorotellen juoksuttaen. 

150 metrin ja 300 metrin kisojen välille pyritään järjestämään 45-60 minuutin palautumisaika. 
Mikäli 150 ja 300 m matkoille ilmoittautuu runsaasti yleisen sarjan urheilijoita, etukäteen ilmoittautuneilta alle 15-v ja veteraanisarjan juoksijoilta evätään osallistumisoikeus 150/300 m matkoille. 
Heille on varattu juoksumatkaksi tällöin 400 metriä. 

600 metrin matkalla maksimimäärä osallistujia on 10 per juoksuerä. 
Lähtöviivalle asetutaan vauhdilla komennon jälkeen ja lähtölaukaus tulee rivakasti kun juoksijat ovat asettuneet lähtöviivalle. 
Muilla matkoissa lähtö on normaali eikä lähikontakteja kilpailijoiden välille tule lähtötilateessa kaarretasoitusten takia.

Tervetuloa kisaamaan! 
Pysytään terveitä ja ollaan huolellisia ylläolevien ohjeiden kanssa!
-Tinde