Kilpailukalenteri.fi
Etusivu
Selaus
Haku
Karttahaku


UKK / FAQ
Anna palautetta
Tietoa palvelusta

Tulospalveluohje

Piilota piirin myöntämät kilpailut

Näytä seurakilpailut
Kalenteri
<< Kesäkuu 2018 >>
  Ma Ti Ke To Pe La Su
22         1 2 3
23 4 5 6 7 8 9 10
24 11 12 13 14 15 16 17
25 18 19 20 21 22 23 24
26 25 26 27 28 29 30  
  Heinäkuu 2018  
  Ma Ti Ke To Pe La Su
26             1
27 2 3 4 5 6 7 8
28 9 10 11 12 13 14 15
29 16 17 18 19 20 21 22
30 23 24 25 26 27 28 29
31 30 31          
  Elokuu 2018  
  Ma Ti Ke To Pe La Su
31     1 2 3 4 5
32 6 7 8 9 10 11 12
33 13 14 15 16 17 18 19
34 20 21 22 23 24 25 26
35 27 28 29 30 31    
Valitun ajanjakson kilpailut
Päivämäärä Luokittelu Kilpailu Sijainti Ilm. päättyy
ke 01.08.pkJunnut radalleTampere30.07.
ke 01.08.pkTarmon Viikkokisat/ Kesäliiga 6.Hämeenlinna29.07.
ke 01.08.seuraSeurakisatLiminka30.07.
ke 01.08.seuracupSeuracupin II-osaKankaanpää29.07.
ke-to 01.-02.08.pmKe-To 1.-2.8. LasY:n pm-kilpailut 9-13 v. osa 2Lahti27.07.
ke 01.08.aa5. TilastopajacupTurku29.07.
ke 01.08.pmM/N17, P/T15 pm-esteet (avoimet)Turku29.07.
ke 01.08.seuraSeurakisatKEMI31.07.
ke 01.08.pkTarmon AluekilpailutVihti27.07.
ke 01.08.seuracupSeuracup.2. osakilpailiSuomussalmi28.07.
ke 01.08.pkViiskunta-kisatSoini31.07.
ke 01.08.seuraSeurakisatKarkkila31.07.
ke 01.08.seuraSeurakisatYlämaa (Lappeenranta) -
ke 01.08.seuraSeurakisatHaapavesi -
ke 01.08.pkPk-kilpailuYlitornio -
ke 01.08.seuraSeurakisatYlitornio -
to 02.08.seuraSilja Line SeurakisatKiiminki02.08.
to 02.08.seuraSeurakisatHyvinkää31.07.
to 02.08.seuraSilja Line SeurakisatIlomantsi -
to 02.08.pkSeuracupImatra27.07.
to 02.08.seuracupSeuracup Pohjois-Savon piirikisa osa 2Kuopio30.07.
to 02.08.seuracupSeuracup piirikisa 2 (läntinen)Ilmajoki01.08.
to 02.08.maantiej.Iitti-hölkkäIitti29.07.
to 02.08.seuraSeurakisatRaisio -
to 02.08.pkMänttä-Vilppulan yu-mestaruuskilpailutMänttä-Vilppula31.07.
to 02.08.seuraSeurakisatHyrylä01.08.
to 02.08.seuracupSeuracup piirikisa 2 (itäinen)Kauhava01.08.
to 02.08.seuraSilja Line SeurakisatAsikkala31.07.
to 02.08.pkKEV kisatkuusamo31.07.
to 02.08.seuraSilja Line SeurakisatHarjavalta -
to 02.08.seuraSeurakisatSäkylä -
to 02.08.pkHSU:n kuulakisaHyvinkää29.07.
to 02.08.seuraSilja Line SeurakisatRaahe -
to 02.08.seuraSilja Line SeurakisatNIVALA -
pe-su 03.-05.08.SMSM-kilpailut M/N19-22Laitila26.07.
pe 03.08.pkSisulisätOrivesi01.08.
la 04.08.pkKempele Z-Maraton ja SAUL SM-MaratonKempele -
la 04.08.maantiej.PNM TrailNousiainen -
la 04.08.pkKaustisen Juhlaheitot IIIKaustinen01.08.
la-su 04.-05.08.pmPm-sisulisähuipentumaJämsä30.07.
la 04.08.pkNuorten yleisurheilukilpailut Pyhtää30.07.
la 04.08.maantiej.Karhu-HölkkäRanua03.08.
la 04.08.pkToijala Junior GamesAkaa02.08.
la 04.08.pkPohojalaasen Timanttiliigan osakilpailuKuortane01.08.
la 04.08.maratonHämeenlinnan Kaupunkimaraton ja Puolimaraton sekä maantie 10 kmHämeenlinna30.07.
la 04.08.pkHelsinki Twilight Run and WalkHelsinki04.08.
su 05.08.pkEläinpuistokisatÄhtäri03.08.
su 05.08.maantiej.HillamaastotRanua29.07.
su 05.08.pkSeuracup Hämsyn 1.divisioonan 2. osakisaNokia03.08.
su 05.08.pkAikuisurheilijoiden kuulan 10-ottelukisa 5.8.2018 klo 13.00 alkaenSulkava30.07.
su 05.08.seuracupSeuracup Hämsyn 2.divisioonan 2.osakilpailuYlöjärvi03.08.
su 05.08.seuracupSeuracupIitti03.08.
ma 06.08.pkMoukarin- ja painonheittokilpailutHelsinki -
ma 06.08.seuracupPohjois-Karjalan Seuracup 2. osakilpailuJoensuu03.08.
ma 06.08.seuraSeurakisatPyhäjoki05.08.
ma 06.08.pkViikkokisatLappeenranta -
ma 06.08.seuracupSeuracup II Turun lohkoPaimio04.08.
ma 06.08.seuraSeurakisatKärsämäki -
ma 06.08.pkLärkkulla Games klubbmästerskapRaseborg/Ekenäs04.08.
ma 06.08.seuraSeurakisatSastamala -
ma 06.08.seuracupSeuracup II Salo-Loimaa lohkoSalo04.08.
ma 06.08.seuraSeurakisatKouvola -
ma 06.08.pkViiskuntakisatVirrat03.08.
ma 06.08.pkOsuuspankin HIPPO-ViikkokisatTampere06.08.
ma 06.08.pkLuokittelukilpailut / KeU Cup 4Savonlinna, Kerimäki -
ma 06.08.seuracupSeuracupin piirikisa 2Kirkkonummi02.08.
ma 06.08.seuraSilja Line SeurakisatSastamala -
ma 06.08.seuraSeurakisatKuhmo06.08.
ma 06.08.seuraSeurakisatLappeenranta02.08.
ma 06.08.seuraSeurakisatPudasjärvi -
ma 06.08.pkYlivieskan Kuulan aluekisatYlivieska04.08.
ti 07.08.pkRiihiimäen Kiskon seiväskoulun päätöskisaRiihimäki05.08.
ti 07.08.seuraSilja Line SeurakisatKuopio05.07.
ti 07.08.pkJärvituuliCup 6Keuruu05.08.
ti 07.08.seuracupSeuracup, 2. osakilpailuNurmijärvi02.08.
ti 07.08.pkKultajousi kuukausikisat 4/5Kuopio05.08.
ti 07.08.seuraSilja Line SeurakisatPuolanka -
ti 07.08.seuracupSeuracup II Vakka-lohkoMynämäki03.08.
ti 07.08.pkTeuvan Rivakan YU-Kilpailut / SuupohjacupTeuva06.08.
ti 07.08.seuraSilja Line SeurakisatHirvensalmi -
ti 07.08.seuracupSeuracup II YkköslohkoTurku04.08.
ti 07.08.seuraSilja Line SeurakisatÄhtäri06.08.
ti 07.08.seuracupSeuracup 2.osakilpailuKempele03.08.
ti 07.08.pkTuloskisatJuankoski05.08.
ti 07.08.pkKymenlaakson lajipäivä pikajuoksu ja viestitKouvola02.08.
ti 07.08.seuraSilja Line SeurakisatSomero07.08.
ke 08.08.pkJunnut radalleTampere06.08.
ke 08.08.pkPaunucup IVJämsä05.08.
ke 08.08.seuraSeurakisatPolvijärvi -
ke 08.08.seuraSeurakisatPori06.08.
ke 08.08.pkKieKuMo Cup IIIVirrat06.08.
ke 08.08.pkForssan Salaman viikkokisaForssa06.08.
ke 08.08.seuraSeurakisatTyrnävä05.08.
ke 08.08.seuraSeurakisatMaaninka06.08.
ke 08.08.seuraSeurakisatJokela07.08.
ke 08.08.seuraSilja Line SeurakisatMäntyharju07.08.
ke 08.08.seuraSeurakisatRiihimäki -
ke 08.08.seuraSeurakisatKarkkila07.08.
ke 08.08.pkS-market kisaKalajoki06.08.
ke 08.08.pkAlavuden nuorisokisatAlavus07.08.
ke 08.08.seuraSeurakisatVarpaisjärvi -
ke 08.08.pkPeU:n kilpailu IIPerniö05.08.
ke 08.08.seuraSeurakisatKokemäki -
ke 08.08.pkRT på Mosedals idrottsplanNärpes06.08.
ke 08.08.poUngdomsserie (utomhus), omgång 4Mariehamn -
ke 08.08.seuraSeurakisatHaapavesi -
to 09.08.pkPiirikunnalliset aikuisurheilijoiden elokuun tuloskisatSavonlinna -
to 09.08.seuraSilja Line SeurakisatIlomantsi -
to 09.08.seuraSilja Line SeurakisatLieto -
to 09.08.seuraSeurakisatHartola -
to 09.08.pkSisulisätOrivesi07.08.
to 09.08.seuraSeurakisatPyhäntä -
to 09.08.seuraSeurakisatKiuruvesi -
to 09.08.seuraSilja Line SeurakisatNIVALA -
pe-su 10.-12.08.SMSM-kilpailut P/T14,15Saarijärvi02.08.
pe-su 10.-12.08.SMSM-kilpailut M/N 17,16Espoo02.08.
la 11.08.pkEinarin tonniMäntsälä09.08.
la 11.08.pkKangasalan puolimaratonKangasala31.07.
la 11.08.seuraSilja Line SeurakisatInari -
su 12.08.pkElokisatOrimattila -
su 12.08.pkLasten Olympialaiset, puuseiväs SMLeppävirran Oravikoski -
ma 13.08.seuraSilja Line SeurakisatLAPUA -
ma 13.08.seuraSilja Line SeurakisatJoroinen -
ma 13.08.pkMoukarin- ja painonheittokilpailutHelsinki -
ma 13.08.seuraSeurakisatKärsämäki -
ma 13.08.seuraSilja Line SeurakisatSastamala -
ma 13.08.pkOsuuspankin HIPPO-ViikkokisatTampere13.08.
ma 13.08.seuraSeurakisatJärvenpää12.08.
ma 13.08.pkLuokittelukilpailut / KeU Cup 5Savonlinna, Kerimäki -
ma 13.08.seuraSeurakisatKarunki -
ma 13.08.seuraSeurakisatKouvola -
ma 13.08.seuraSilja Line SeurakisatAlavus -
ti 14.08.seuraSilja Line SeurakisatKajaani12.08.
ti 14.08.seuraSilja Line SeurakisatRovaniemi10.08.
ti 14.08.seuraSeurakisatJanakkala13.08.
ti-ke 14.-15.08.amEteläisen ja Kaakkoisen alueen mestaruusviestitPorvoo - Borgå11.08.
ti 14.08.pkKymenlaakson pm -ottelut T/P 9-13v, osa 2Kouvola /Koria10.08.
ti 14.08.pkImatran Inkeri kisat, Karhumäen kentän avajaiskisatImatra09.08.
ti 14.08.seuraSilja Line SeurakisatTeuva -
ti 14.08.seuraSilja Line SeurakisatIitti14.08.
ti 14.08.pkSäästöpankin kesäkisatUrjala12.08.
ti 14.08.pkkokkolantyöväen urheilijoiden aluekilpailutkokkola14.08.
ti 14.08.pkSeuraottelu Veto-Visa-Vire IIILapinlahti -
ti 14.08.seuraSeurakisatParkano13.08.
ti 14.08.seuraSilja Line SeurakisatSomero14.08.
ke 15.08.pkJunnut radalleTampere13.08.
ke 15.08.seuraSeurakisatPori13.08.
ke 15.08.pkAvoimet Limingan kunnanmestaruuskisatLIMINKA13.08.
ke 15.08.pkHeinola Games / Lahden piirin Heittocupin osakilpailuHeinola12.08.
ke 15.08.seuraSeurakisatLeppävirta -
ke 15.08.pkPorin Tarmon 110-vuotisjuhlakilpailuPori13.08.
ke 15.08.seuraSilja Line SeurakisatVantaa14.08.
ke 15.08.pkKiskon mestaruuskisat - heitotRiihimäki13.08.
ke 15.08.seuraSeurakisatHaukipudas -
ke 15.08.pkSeuran mestaruuskisatVirrat13.08.
ke 15.08.tähtiSeinäjoen TähtikisatSeinäjoki10.08.
ke 15.08.seuraSeurakisatKEMI14.08.
ke 15.08.seuraSilja Line SeurakisatUurainen -
ke 15.08.seuraSeurakisatKarkkila14.08.
ke-to 15.-16.08.pmpm-sisulisäviestit P/T9-11, ja P/T13-15Salo10.08.
ke 15.08.seuraSeurakisatYlitornio -
ke 15.08.seuraSeurakisatKokemäki -
ke 15.08.pkBetonijuoksu-cupYlitornio -
to 16.08.seuraSilja Line SeurakisatKiiminki16.08.
to 16.08.seuraSilja Line SeurakisatEspoo -
to 16.08.pkEPUn Moukari cupKristiinankaupunki14.08.
to 16.08.aaElokansallisetVeteli13.08.
to 16.08.pkLempäälän yleisurheilumestaruuskilpailutLempäälä15.08.
to 16.08.seuraSilja Line SeurakisatHamina -
to 16.08.seuraSeurakisatJakobstad15.08.
to 16.08.seuraSeurakisatRanua -
to 16.08.seuraSeurakisatKiuruvesi -
to 16.08.seuraSeurakisatPyhäntä -
to 16.08.seuraSeurakisatKaavi -
to 16.08.pk4.seurakisat ja luokittelukilpailutMikkeli / Ristiina -
to 16.08.pkSisulisätOrivesi14.08.
to 16.08.seuraSilja Line SeurakisatNakkila -
pe 17.08.pkHimangan urheilijoiden elonkorjuukisatHimanka14.08.
pe 17.08.pkAvoimet Ylöjärven kaupunginmestaruuskilpailutYlöjärvi15.08.
la-su 18.-19.08.pmUudyn pm 9-15vRiihimäki15.08.
la 18.08.pmSisukävelytRovaniemi14.08.
la 18.08.pmSisuhuipentuma Rovaniemi13.08.
la-su 18.-19.08.pmNåid F/P dagar 9-13 årRaseborg/Karis13.08.
la 18.08.pmSatakunnan piirin sisulisäviestitKankaanpää15.08.
la 18.08.pkKurikan markkinajuoksuKurikka -
la 18.08.pkTakaperinjuoksun SM ja avoimet LaVen mestaruuskisatLappajärvi17.08.
la 18.08.pmHämSY:n pm- sisulisäviestit Forssa13.08.
la 18.08.aaVuosaari GamesHelsinki15.08.
la 18.08.seuraSilja Line SeurakisatLappajärvi18.08.
la 18.08.maratonPaavo Nurmi MarathonTurku -
la 18.08.pkSpotox Heittopörssi ja VARSY:n juoksucup osakilpailuKaarina15.08.
la 18.08.aaIin kisatIi14.08.
la 18.08.pkIvar Wilskman- heitotTöysä16.08.
la 18.08.pmpm-viestit 9-17 vParikkala11.08.
la 18.08.pmEtelä-Savon 9-13 vuotiaiden viestihuipentumaMikkeli15.08.
la 18.08.amAluemestaruusviestitKokkola15.08.
la 18.08.pkKeilahalli Shot Put Loimaa 2018Loimaa05.08.
la 18.08.maantiej.Salpausselkä XC-HALF-MaratonLahti -
la 18.08.amItäisen alueen aluemestaruusviestitMikkeli15.08.
su 19.08.pkHeitto-cupTampere18.08.
su 19.08.pk51. Auliksen olympialaisetJämsä16.08.
su 19.08.maraton15. Kymen Sanomat puolimaratonHamina14.08.
su 19.08.maratonVesijärvi puolikasLahti -
su 19.08.pmPSM- ja sisuviestitOulu15.08.
su 19.08.pmSisuviestitAlavus15.08.
su 19.08.pkHippo-kisatAkaa, Toijala17.08.
su 19.08.pkHannun keihäskisaOutokumpu12.08.
su 19.08.seuraSeurakisatKuusamo -
su 19.08.tähtiKarhula Games 2018 - Kotkan TähtikisatKotka15.08.
su 19.08.amAluemestaruusviestitTurku15.08.
ma 20.08.seuraSeurakisatTornio -
ma 20.08.seuraSeurakisatLiperi -
ma 20.08.seuraSilja Line SeurakisatVeikkola -
ma 20.08.pkBorgå stavcup 2 - Porvoon seiväscup 2Borgå - Porvoo17.08.
ma 20.08.seuraSeurakisatKärsämäki -
ma 20.08.seuraSeurakisatSonkajärvi17.08.
ma 20.08.pkOsuuspankin HIPPO-ViikkokisatTampere20.08.
ma 20.08.seuraSeurakisatKuhmo -
ma 20.08.pk58-Cup 4/5Vantaa 17.08.
ma 20.08.seuraSilja Line SeurakisatPosio20.08.
ma 20.08.seuraSilja Line SeurakisatVaasa -
ma 20.08.seuraSeurakisatVantaa 17.08.
ti 21.08.pkVeikkolan Veikkojen viikokisa 5Veikkola19.08.
ti 21.08.pkElokuun kisatJyväskylä17.08.
ti 21.08.pmSisuottelutRovaniemi18.08.
ti 21.08.pkHippokisatSalo17.08.
ti 21.08.seuraSilja Line SeurakisatEspoo -
ti 21.08.pmKymenlaakson pm-viestit T/P 9-15v, HaminaHamina14.08.
ti 21.08.pkLajipäiväkisaHelsinki19.08.
ti 21.08.seuraSeurakisatOrimattila -
ti 21.08.seuraSeurakisatViitasaari -
ti 21.08.pkUrjalan kunnanmestaruuskisatUrjala19.08.
ti 21.08.seuraSilja Line SeurakisatIitti21.08.
ti 21.08.pkRegiontävling/AluekilpailuPedersöre20.06.
ti 21.08.seuraSeurakisatOrimattila -
ti 21.08.pkHeittokisatkuusamo19.08.
ti 21.08.seuraSeurakisatParkano20.08.
ti 21.08.seuraSilja Line SeurakisatHelsinki19.08.
ti 21.08.seuraSilja Line SeurakisatSomero21.08.
ke 22.08.seuraSeurakisatVarkaus -
ke 22.08.pkTyttö- ja poikaolympialaisetKokemäki20.08.
ke 22.08.seuraSilja Line SeurakisatJuva -
ke 22.08.seuraSeurakisatPolvijärvi -
ke 22.08.pkEkin kisatTöysä20.08.
ke 22.08.pk47. Vasakisaa -
ke 22.08.pkHakan mestaruuskisatValkeakoski18.08.
ke 22.08.pkBorgå stavcup 2 - Porvoon seiväscup 2Borgå - Porvoo20.08.
ke 22.08.pkKUY:n seuranmestaruuskilpailutTuusula19.08.
ke 22.08.pk47. VasakisaPorvoo - Borgå17.08.
ke 22.08.seuraSeurakisatKerava -
ke 22.08.pkVärisilmä PRO kilpailutKarkkila19.08.
ke 22.08.seuraSeurakisatSonkajärvi20.08.
ke 22.08.pkVakka-Suomen mestaruuskilpailutLaitila19.08.
ke 22.08.pkSibbo-Vargarnas mästerskap / Sibbo-Vargarnan mestaruuskilpailutSibbo / Sipoo21.08.
ke 22.08.seuraSeurakisatYlitornio -
ke 22.08.poUngdomsserie (utomhus), omgång 5Mariehamn -
ke 22.08.pkBetonijuoksu-cupYlitornio -
to 23.08.pkAvoimet Savonlinnan Jyryn aikuisurheilijoiden mestaruuskilpailutSavonlinna -
to 23.08.GPMotonet GP FinaaliLappeenranta16.08.
to 23.08.pkNYU seurakisa / viikkokisa 5Nurmijärvi20.08.
to 23.08.pkNuorten yleisurheilukilpailut Kouvola, Inkeroinen19.08.
to 23.08.pkAvoimet Äänekosken kaupunginmestaruuskisatÄänekoski20.08.
to 23.08.pkSisulisätOrivesi21.08.
to 23.08.seuraSeurakisatHartola -
to 23.08.pkLärkkulla Games klubbmästerskapRaasepori/Karjaa - Raseborg/Karis21.08.
to 23.08.seuraSilja Line SeurakisatLieto23.08.
pe 24.08.tähtiTähtikisatTampere21.08.
la 25.08.pkHelsinki MarathonHelsinki25.08.
la-su 25.-26.08.SMSM-moniottelut N22, N19, N17, P15, T14Kempele17.08.
la-su 25.-26.08.SMSM-Moniottelu M22, M19, M17, T15 ja P14Oulu17.08.
la 25.08.pmSisulisä PM-ottelutJoutsa21.08.
la 25.08.maratonKokkolan VenetsialaismaratonKokkola20.08.
la 25.08.pm9-13-vuotiaiden moniottelutLeppävirta21.08.
la-su 25.-26.08.pmHelsyn Junnuhuipentuma 9-13 v.Helsinki21.08.
la 25.08.maratonPyhtään juoksutapahtuma (Reiskan maratonit, Pyhtään Kymppi ja lasten minimaraton)Pyhtää18.08.
la 25.08.pkHervannan XXVI JuhlakisatTampere22.08.
la 25.08.pmHämSYn pm 10 000mTampere22.08.
la 25.08.pmpm-sisulisämoniottelut II P/T13 Uusikaupunki22.08.
la 25.08.pmpm-sisulisäviestitJyväskylä20.08.
la 25.08.pkVakka-ottelu IIUusikaupunki22.08.
la 25.08.aaKurikan KansallisetKurikka23.08.
la 25.08.pkNiilon kymppiSuonenjoki23.08.
su 26.08.pkKaukajärvi YmpärijuoksuTampere24.08.
su 26.08.aa6.TilastopajacupTurku23.08.
su 26.08.pkSAUL.n Kansalliset Elokuun TuloskisaVihti24.08.
su 26.08.pmMuurolan Piikki -maantiejuoksutapahtumaRovaniemi -
su 26.08.seuraSeurakisatKuhmo -
su 26.08.pkKEV kisatkuusamo24.08.
su 26.08.aaKokkolan kansallisetKokkola24.08.
su 26.08.pmM/N pm-10000m (avoimet)Turku23.08.
ma 27.08.pkMoukarin- ja painonheittokilpailutHelsinki -
ma 27.08.pkPorvoon viikkokisa 4 - Borgå veckotävling 4Porvoo - Borgå22.08.
ma 27.08.pkEurajoki Junior GamesEURAJOKI25.08.
ti 28.08.pkNYU avoin seuran mestaruuskilpailuNurmijärvi24.08.
ti 28.08.pkUran nelisataset ja keihäsKannus26.08.
ti 28.08.pkRT Släggcup i Nedervetil Deltävling III / AK Alavetelin Moukaricup Osakilpailu IIIAlaveteli -
ti 28.08.seuraSeurakisatKouvola -
ti 28.08.pkSavonlinnan Riennon ABC-kisa (luokittelukisa)Savonlinna26.08.
ti 28.08.seuraSeurakisatMynämäki -
ti 28.08.seuraSeurakisatOrimattila -
ti 28.08.seuraSilja Line SeurakisatSomero28.08.
ke 29.08.pkTuWe:n JunnukisatTurku26.08.
ke 29.08.pkpaunucup VJämsä26.08.
ke 29.08.seuraSilja Line SeurakisatAlaveteli -
ke 29.08.pkForssan Salaman mestaruuskisatForssa27.08.
ke 29.08.pkAvoimet seuranmestaruuskilpailutMänttä-Vilppula27.08.
to 30.08.seuraSilja Line SeurakisatRaasepori/Karjaa - Raseborg/Karis28.08.
to 30.08.pkLärkkulla Games klubbmästerskapRaasepori/Karjaa - Raseborg/Karis28.08.
to 30.08.pkSisulisätOrivesi28.08.
pe 31.08.pkKiskon mestaruuskisat - seiväs ja aidatRiihimäki29.08.
pe 31.08.pk27. Sakun HölkkäPylkönmäki/Saarijärvi -